|
Forside |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
European Respiratory Society kongress 2008Av Jørund Houg, scientific advisor AstraZeneca AS ERS-kongressen ble arrangert i Berlin 4.-8. oktober 2008. Over 4200 vitenskaplige presentasjoner ble lagt frem i form av forelesninger, e-presentasjoner eller postere. Vi vil her vise et lite utvalg av presentasjoner som er relatert til forskning på astmamedisiner fra AstraZeneca. Utvalget representerer tre emner som er særlig aktuelle nå; klinisk effekt i real-life, kostnadseffektivitet og sikkerhet. Alle omtalte abstracts er tilgjengelig på ERS sin hjemmeside (www.ersnet.org)
Real-life astmaUtvikling av mer effektiv bruk av budesonid/formoterol har i flere år vært blant de viktigste satsingsområdene for AstraZeneca. Flere store dobbeltblinde studier har de siste årene vist at pasienter kan redusere antall alvorlige astmaforverringer ved å bruke budesonid/formoterol som vedlikeholdsbehandling og samtidig ved symptomer (Symbicort SMART®)1 . Det har vært økende interesse for dokumentasjon om denne effekten også kan vises i en såkalt real-life setting dvs. utenfor dobbeltblinde studier i en bredere sammensatt pasientgruppe. Champion-programmet, som består av en rekke studier gjort i ulike land etter den samme protokollen, hadde som mål å studere effekt av SMART® i en real-life situasjon. En samleanalyse på 7855 pasienter fra Champion-studiene ble presentert på ERS. I studiene fikk halvparten av pasientene Symbicort SMART®, mens resten fikk fortsette med astmabehandling etter legens vurdering etter internasjonale retningslinjer hvor all godkjent behandling kunne gis. Alle medisiner ble hentet ut på apotek på vanlig måte og pasientene ble fulgt i 6 måneder. Astmaforverringer, astmakontroll og medisinbruk var tre sentrale variable i studiene. Det var ingen statistisk signifikant forskjell på behandlingsarmene mht tid til første eksaserbasjon (HR 0.86; 95% CI 0.74, 1.01; P=0.062). Det var imidlertid færre alvorlige astmaforverringer i SMART®-gruppen (0.20 vs 0.24 pasient/år; P=0.02) og færre eksaserbasjonsdager (totalt 2753 vs 3801; P<0.0001). En eksaserbasjon var definert som bruk av orale steroider, innleggelse eller legevaktbesøk pga astma. Astmakontroll ble målt ved ACQ. Det ble observert flere velkontrollerte pasienter (OR 1.29; P<0.01), og færre ukontrollerte pasienter (25% vs 29%, OR 0.81; P<0.01) i SMART®-gruppen sammenliknet med kontrollgruppen.
Figuren viser antall eksaserbasjoner/pasient i de to gruppene i samleanalysen. Steroidbelastningen var signifikant lavere i SMART®-gruppen. Den gjennomsnittlige dosen uttrykt i BDP-ekvivalenter var henholdsvis 732μg/dag vs. 1007 μg/dag i de to gruppene (P < 0.0001). Forfatterene konkluderte med at Symbicort SMART® resulterte i bedre astmakontroll og færre eksaserbasjoner sammenliknet med standardbehandling2. For første gang ble også den nordiske MONO-studien lagt frem. Studien, som er en del av Champion-programmet, er gjort på ca 1900 pasienter i Danmark, Finland og Norge3. MONO-studien inngikk i samleanalysen som er nevnt over. Nye analyser på effekt av Symbicort SMART®Det er gjort flere store randomiserte dobbeltblinde studier for å dokumentere effekten av Symbicort SMART®. O'Byrne og Bateman la på ERS fram en meta-analyse på alvorlige astmarelaterte hendelser fra seks studier4 . Totalt inngikk 11835 pasienter i analysen. Studiene ble gruppert etter behandling i sammenlikningsarmene (A-C): A) 2- til 4-ganger høyere dose ICS
Figuren viser antall alvorlige eksaserbasjoner definert som behandling med orale steroider, innleggelse eller legevaktbesøk pga astma. Eksaserbasjoner som krevde medisinsk intervensjon ble analysert og NNT (number needed to treat = antall pasienter som må behandles i ett år for å unngå én hendelse) ble estimert for ulike typer eksaserbasjoner. Resultatene oppsummeres i tabellen nedenfor og viser antall eksaserbasjoner per 100 pasienter per år i de tre gruppene av studier.
***P<0.001, **P<0.01 vs komparator O`Byrne og Bateman konkluderer blant annet med at behandling med SMART® reduserer risiko for astmaforverringer sammenliknet med de tre alternative fastdose-regimene som alle anbefales av internasjonale retningslinjer5 . Disse fordelene er mulig å oppnå med en lavere vedlikeholdsdose ICS. SHARE-studien- Ny svensk studie som viser at Symbicort SMART® er effektiv ved lavere kostnad6Hensikten med studien var å evaluere direkte astmarelaterte kostnader i en situasjon nær den man opplever i vanlig allmennpraksis. Tre behandlingsregimer ble sammenliknet:
SHARE studien var en randomisert, åpen parallellgruppe-studie som gikk over ett år. 1776 astmatiske pasienter over 12 år ble inkludert. De direkte kostnadene som inngikk i analysen var astmamedisiner, ekstrabesøk og telefonkontakt med lege/sykepleier og innleggelse grunnet astmaforverring. De årlige direkte kostnadene var 795 SEK lavere per pasient (13%, p<0.001) for Symbicort SMART® sammenliknet med behandling med bruk av budesonid og formoterol i separate inhalatorer fritt etter legens vurdering og 1335 SEK lavere enn behandling med fast dose Symbicort. Reduksjoner i de direkte kostnadene utgjorde en statistisk signifikant reduksjon (p<0,001) på henholdsvis 13% og 20% vs til de to sammenlikningsarmene. Bruk av steroider var lavere i Symbicort SART®-armen vs sammenlikningsarmene og ble rapportert av pasientene til å være 291µg vs 550µg og 368µg. Forfatterene konkluderer med at Symbicort SMART, i en real-life setting, er et kostnadsbesparende behandlingsalternativ med minst like bra effekt og en lavere steroidbelastning sammenliknet med tradisjonell astmabehandling. Ny analyse av sikkerhet ved bruk av formoterol og budesonidDet er i de siste årene vært en diskusjon om risiko ved bruk av LABA uten samtidig bruk av ICS etter rapportering av økt mortalitet og alvorlige medisinske hendelser (SAE)7. I en ny meta-analyse som ble presentert på ERS har Malcolm Sears og medarbeidere undersøkt om Symbicort SMART® kan redusere denne risikoen ved at LABA alltid tas sammen med ICS8 . Alle randomiserte studier på over 6 måneder med Symbicort SMART ® inngår i analysen hvor til sammen over 16000 pasienter er med, 6648 på SMART® og 9833 på ulike sammenlikningspreparater. Analysen inneholder studier hvor Symbicort SMART ® sammenliknes med en 2-4 ganger høyere dose budesonid eller med andre ICS/LABA kombinasjonsregimer.
Forfatterene konkluderer med bakgrunn i databasen med 16481 pasienter at risiko for alvorlige astmarelaterte hendelser (SAE) og risiko for å gå ut av studien pga medisinske hendelser (DAE) er lavere hos pasienter på Symbicort SMART® (henholdsvis 45% og 57%) sammenliknet med kontrollgruppen. Referanser
Symbicort® Preparatomtale
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| © AstraZeneca AS |
| Tlf +47 21 00 64 00, Fax +47 21 00 64 01, Innspurten 15, NO-0633 OSLO, Postboks 6050 Etterstad, NO-0601 OSLO |