ForsideApotek SpesialAZ AktueltArkivMinifom® (dimetikon) dråper til spedbarn
AstraZeneca nettsteder

Til landets apotek, sykehusapotek og farmasøytiske avdelinger

Minifom® (dimetikon) dråper til spedbarn

18.04.2007

Minifom® finnes som myke kapsler (ikke konserverte) og som dråper. Minifom® dråper har vært på det norske markedet siden 1974 og brukes i forbindelse med gassdannelser i mage og tarm, blant annet til 3-måneders kolikk hos barn. Minifom® dråper er konservert med en parabenblanding som heter Nipastat (metyl-, etyl-, propyl-, isobutyl- og butyl-parabener). Nipastat er tillatt brukt i legemidler.

Statens Legemiddelverk har nylig gitt ut råd om begrenset bruk av medisiner som inneholder langkjedete parabener (propyl-, butyl-, isobutylparabener) til spedbarn. Dette er basert på at ”dyrestudier har avdekket redusert testosteronnivå og redusert spermieproduksjon hos hannrotter og hannmus som er behandlet med propyl- og butylparaben”.
Det presiseres videre:
”Tilsvarende er ikke sett hos mennesker, men inntil ytterligere data foreligger kan en mulig effekt ikke utelukkes helt”.

På dette grunnlag fraråder Legemiddelverket ukritisk og langvarig bruk av Minifom® dråper til spedbarn. Se egen informasjon som Legemiddelverket har publisert på sine nettsider:

http://www.legemiddelverket.no/templates/InterPage____38004.aspx

Det har ikke kommet noen krav fra Legemiddelverket med hensyn til endring av produktet, preparatomtalen eller godkjente indikasjoner.

Spørsmål kan stilles til avdeling for Medisinsk Informasjon per e-post:
medinfo-norge@astrazeneca.com eller telefon 21 00 64 00.



Nøkkelord i denne artikkelen:



Klikk på et nøkkelord for å finne mer informasjon


Publisert 18.04.2007
Aktuelt på AstraZeneca.no nå
brystkreft

01.09.10 Gratis e-læringskurs om Brystkreft
Brystkreft er en sykdom som kan ramme alle kvinner, også et lite antall menn. Dette kurset fokuserer på kvinnelig brystkreft, forståelse av dens årsaker, risikofaktorer som kan øke sjansene for å få sykdommen, metoder for å oppdage brystkreft samt en detaljert drøfting av de forskjellige behandlingsmetodene pasienter kan velge mellom. Start kurset

Aktuelle nyheter om AstraZeneca

28.05.2010 AstraZeneca flytter til nye lokaler på Helsfyr
Mandag d. 31 mai vil AstraZeneca Norge være på plass i nye lokaler på Helsfyr. Besøksadressen er: Innspurten 15, 0663 Oslo.
Ny post adresse er: Postboks 6050, Etterstad, 0601 OSLO

04.05.2009 AstraZeneca oppretter et nytt nordisk markedsføringsselskap
- styrket kompetanse med fortsatt sterk lokal kundestøtte. AstraZeneca vil konsentrere sine markedsføringsressurser i Danmark, Finland, Norge og Sverige i ett nytt nordisk markedsføringsselskap. Det nye selskapet vil være basert i Södertälje i Sverige.

Det nordiske markedsselskapet vil være ansvarlig for strategiske og administrative oppgaver, mens direkte kunderelasjoner forblir lokale. I alle nordiske land vil det være en sterk lokal kundeorganisasjon for å sikre at kundene får kontinuerlig service av høy kvalitet. Les mer.

Andre norske nettsteder fra AstraZeneca
AstraZeneca har flere nettsteder beregnet både på det generelle publikum og på spesielle faggrupper.

Søk
Sidekart
Utskriftsvennlig versjon
Tips en venn
Denne siden er beregnet for helsepersonell. Helsepersonell i henhold til norske forskrifter er definert som leger, sykepleiere, farmasøyter og tannleger, samt studenter innen disse fag.

Aktuelt


Kontakt AstraZeneca AS

> Kontakt oss

HONcode-sertifisert

Vi følger HONcode prinsippene fra Health on the Net Foundation
Vi følger HONcode-prinsippene.
Verifiser her.

 
Tlf +47 21 00 64 00, Fax +47 21 00 64 01, Innspurten 15, NO-0633 OSLO, Postboks 6050 Etterstad, NO-0601 OSLO